Kompletný prehľad evidencie motocyklov na slovensku za 1-5/2017

od autora: | 4. augusta 2017

Do konca mája 2017 bolo na Slovensku zaregistrovaných prvýkrát do tuzemskej evidencie 4962 vozidiel spadajúcich do kategórií L1e-L7e, teda mopedov, motocyklov, trojkoliek a štvorkoliek.Z toho bolo nových vozidiel 2772 a dovezených jazdeniek bolo 2185. Medzi značkami už tradične kraľuje HONDA a to v obidvoch kategóriách, aj keď v jazdenkách len tesne.

Kategória L1e
Kategória je na ústupe, hlavne po schválení možnosti riadenia skútrov objemu 125ccm na automobilový vodičák. Tradične je to zastúpená hlavne talianska značka motocyklov. Zdá sa, že 15-ročná mládež recykluje stroje cez bazoš.
Mopedy BETKA, ONE+ a VOGUE oslovili spolu 7 záujemcov, čo je na túto kategóriu dosť.

Kategória L3e – A1
V tejto kategórii tradične dominujú skútre. Ovláda to suverénne Honda, ktorá má najlepší marketing. Číňania sú pomaly na ústupe a dobre sa drží aj koncern Piaggio. Yamaha s NMAX-om, modernejším konkurentom PCX-ka zatiaľ ťahá za kratší koniec.
Zaujímavosťou je, že do evidencie pribudol aj luxusný kúsok VESPA 946 125 ABS EMPORIO ARMANI, čo je 125-kový skúter za 9999 ! Z klasických motoriek do evidencie pribudlo nových 8 kusov morálne zastaralej Hondy CB 125 F, špičkové KTM Duke 125 dosiahlo na 4 kusy, predbehla ho Yamaha MT125 so 6 kusmi.

Podľa fragmentácie jazdeniek sa vozí veľa rôznych modelov. A je zrejmé, že úrady vydávajúce technické preukazy si nelámu hlavu so správnym názvom vozidla, značky, modelu. Z toho sa presná štatistika dá urobiť len veľmi prácne.

Kategória L3e – A2
V tejto kategórii strednej triedy dominujú dovozy jazdeniek nad evidenciou nových motocyklov. V hrubom porovnaní sa dá povedať, že to čo sa predáva ako nové, sa aj dováža ako jazdené. To svedčí o obľube Hondy ako nezáludnej motorky pre naučenie. Predalo sa aj 7 kusov novej Jawy 350 OHC za bezmála 4000€ .

Kategória L3e – A3
Vrtuľkárske GS-ko ovláda štatistiky. Je to proste etalón triedy. A aj Africa Twin je zdá sa trefou do čierneho. Ako sa zdá zo štatistík, Taliani sú tak nejak celkovo vo vyšších kategóriách v útlme. Čo je celkom škoda.

Kategória L5e motorová trojkolka
Trojkolky sú na Slovensku len kusovou záležitosťou.

Kategória L7e motorová štvorkolka
Štvorkolky sa predávajú viac v severnejších okresoch. Že by to súviselo s horami? 🙂 Tu je zrejmá dominancia východoázijských značiek.

7 názorov na “Kompletný prehľad evidencie motocyklov na slovensku za 1-5/2017

 1. bledemon

  zdravim z čech, zajímavé údaje. Ale u Kategória L3e – A2 2017 ojezdané máš asi tabulku z nových 2016 (cb500 92ks), to by chtělo opravit. V čr se k prodejům modelů špatně dostává (ministerstvo ukazuje jen aktuální celkový počet v registru za všechny roky). Zajímavější je koukat na evropu:
  http://www.motorkari.cz/tema/?t=173506

  1. motorklub Autor článku

   Vďaka za postreh, mám to v jednej DB, preklep vo výbere, v štvrtok opravím.

 2. Robo

  Dobry den
  Viete mi prosim vas povedat kolko sa predalo za rok 2017 na Sk novych Supersportov a akej znacky ?

 3. Marcel

  Pozdravujem Vás.vieme takúto štatistiku spraviť aj za rok 2018?podľa značiek? (Zaujímajú ma štvorkolky ) Ďakujem

  1. motorklub Autor článku

   Už pracujem na štatistike za rok 2018 (vrátanie štvorkoliek traktorovej homologizácie T3b). Vyžiadal som si z ministerstva údaje, do týždňa ich predpokladám spracujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.