Registrácie trojkoliek, štvorkoliek a „traktorov“ L5e, L6e, L7e, T3b za rok 2018

od autora: | 13. januára 2019

Vynaliezavosť importérov ma donútila vyžiadať aj registrácie „traktorov“.
Podľa očakávania, žiadny klasický traktor som tu nenašiel…

Kategória L5e
Klasické trojkolky nie sú masovým zbožím, ale Harley so svojimi trojkolkami
potešil majetných jazdcov aj na Slovensku. Ale dve kolesá CAN-AMu stále vedú.

Kategória L6e
Ľahké štvorkolky nie sú kategóriou, kde by bol hromadný predaj. Ale pár
elektrických VELOXOV a autíčok na AM vodičák tu máme.

Kategória L7e
Klasické štvorkolky sú doménou ázijských výrobcov. Medzi ne sa zaradili aj
elektromobily ZhiDou, ktoré sú takto homologizované. Značka TGB a AccesMotor
neuvádza obchodný názov, takže v rebríčku sú hodnoty v technických preukazoch
uvedené ako typ/variant/verzia.

Kategória T3b
Táto kategória je dôkazom, že legislatíva je len papier. V tejto evidencii
nepribudol do registrácií ani jeden klasický traktor, všetko sú to štvorkolky
homologizované ako traktory. Dúfam, že predajcovia v tejto kategórii dávajú k
štvorkolkám aspoň pluh. 🙂 Veď taký pluh nie je lacná záležitosť.

22 názorov na “Registrácie trojkoliek, štvorkoliek a „traktorov“ L5e, L6e, L7e, T3b za rok 2018

 1. Erik

  Zdravím chcel by som sa spýtať mám doma 4kolku kategórie t3b a neviem že či môže sa na nej šoférovať od 17 s vodickym B ale bez doprovodu

  1. motorklub Autor článku

   Štvorkolky s hmotnosťou do 400kg a maximálnym výkonom do 15kW je možné šoférovať na vodičák B1 – ten je platný od 16 rokov a je súčasťou B-čka. Také štvorkolky môžeš bez doprovodu.
   Na traktory do 3.5t by mal stačiť vodičák B.
   B-čko pred osemnástkou je možné len v doprovode, a to platí pravdepodobne na všetky skupiny, na ktoré je požadované „veľké B“, teda ja na T3b 🙁
   Poďla všetkého bez doprovodu môžes malé motocykle AM a štvorkolky na B1. Ak by si mal urobený vodičák „T“, tak všetky traktory môžeš šoférovať od 17 bez doprovodu.
   Kategória „traktorov“ sa delí na T3a s maximálnou rýchlosťou 40 km/h a T3b s maximálnou rýchlosťou 60 km/h. Na takto homologizované stroje nie je povinná prilba.
   Pozor, platí ešte nasledovné usmernenie:
   V prípade, že žiadateľ dostane vodičské oprávnenie napríklad mesiac pred dovŕšením plnoletosti, je povinný naďalej šoférovať v sprievode spolujazdca, ktorý spĺňa vyššie uvedené podmienky, aj po tom, čo dosiahne 18 rokov, a to najmenej ďalšie dva mesiace.

   1. Kuba Švajcr

    Dobrý den,
    mohu se zeptat, kde je možné tyto statistiky vyžádat? Případně zda je možné udělat aktualizaci pro rok 2022. Zajímají mě hodnoty u kategorií L7e , T3b a T1b .

    Předem děkuji za odpověď

    1. motorklub Autor článku

     Tieto údaje som získal na základe infozákona z policajnej evidencie vozidiel, samozrejme za zákonný poplatok. Bohužiaľ kategóriu T1b nemám, ale ostatné spracovávam a postupne doplním. Nikde na slovenských stránkach som nenašiel voľne dostupné štatistiky, preto to riešim touto cestou ako motocyklový fanúšik.

     1. Kuba Švajcr

      Děkuji Vám za odpověď a budu se těšit na doplnění.

 2. Valeria

  Dobrý večer , mám zaujem o informácie ohladne e – trojkolke …
  motor – 2000W
  bateria – 20Ah lithium (60V)
  max rýchlosť. – 45 km/h
  rozmery – 1510x715x950

  Prosím Vás môže ísť takéto vozidlo na cestú komunikáciu ?
  Ďakujem za ochotu

  1. motorklub Autor článku

   Výkon a maximálna rýchlosť ju zaraďujú do kategórie AM. To znamená, že na prevádzku na pozemných komunikáciách musí mať schválenie a musí sa dať prihlásiť na značky. Na vedenie je potrebný vodičák AM.

 3. Jozef

  Dobrý večer, mám záujem si kúpiť štvorkolesový skúter Quadro qooder je v HOMOLOGIZÁCII Euro 4 – L5e-A. Aký vodičák potrebujem. Predajca z čiech mi hovorí že stačí VP:B

  1. motorklub Autor článku

   Vodičské oprávnenie na skupiny AM a B1 je súčasťou klasického vodičáku na autá, môžete s ním jazdiť na štvorkolkách všetkých veľkostí bez obmedzenia objemu motora, maximálnej rýchlosti či váhy.

   Kategória L5e je definovaná ako trojkolky, a na Slovensku na ne platí vodičáku B len do výkonu 15kW. V Čechách majú inú legislatívu, a na Bčko sa tam môže jazdiť aj na veľkých trojkolkách. Problém Quadra je teda asi jeho homologizácia ako trojkolka.

  1. motorklub Autor článku

   Áno, je potrebná EK aj TK, viď vyhláška:

   V zmysle ustanovenia § 47 ods. 1 písm. b) vyhlášky MDV SR č. 137/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti v oblasti technickej kontroly vozidlá kategórie T1b, T2b, T3b, T4b a R3b, R4b podliehajú technickej kontrole pravidelnej v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách.

   Podľa § 51 ods. 1 písm. b) vyhlášky MDV SR č. 138/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti v oblasti emisnej kontroly vozidlá kategórie T1b, T2b, T3b, T4b podliehajú emisnej kontrole pravidelnej v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách.

 4. Pavol

  Dobrý deň. Chcem sa opýtať nebývajú problémy z emisnou kontrolou na štvorkolky t3b ktoré sú zapísané ako traktor špeciálny ? Niečo mi hovoril technik na STK že tam sa vychádza z parametrov na ek ako klasický traktor ďakujem.

  1. motorklub Autor článku

   Štvorkolka, ktorá je homologizovaná ako T3b, nie je vozidlom kategórie L, a teda neplatia pre ňu „motocyklové“ pravidlá (teda ani prilba nie je povinná, a musí sa dodržiavať zákaz prevádzky platiaci pre traktory). Je to papierovo traktor, a tak musí spĺňať podmienky pre traktor. Emisie by mali bzť zapísané v techničáku ako EMISIE a SPOTREBA od čísla 49 do 51.8. A práve tieto čísla by malo vozidlo na emisnej kontrole splniť.

   1. Zuzana Galdonová

    My s tým máme problém. Dostali sme pokutu, lebo nemáme EK, ale na STK nám ju nevedia urobiť

 5. Zuzana Galdonová

  My s tým máme problém. Dostali sme pokutu, lebo nemáme EK, ale na STK nám ju nevedia urobiť

 6. Sined230

  Tak isto cez emisie som neprešla T3b, takže neviem co ďalej bude,tak ze ju mam odstavenu v garáži. 😡

 7. Gabo

  Ja mám cf moto 450 kategorie T3b ,možem aj chodit aj na cesta 1. 2. Triede alebo to iste zákon patri ako traktor? Tak nemozem chodit od 7-9?

  1. motorklub Autor článku

   Platí to ako pre traktor (rozhodujúce je to, čo je v papieroch, T3B je ), tie by sa nemali používať na ceste I. triedy v pondelok až piatok v čase od 07:00 do 09:00 a v piatok a v dňoch pracovného pokoja v čase od 16:00 do 20:00. Rovnako nestačí vodičák A, lebo je to traktor, tak je potrebné B alebo T. Prilba na traktory nie je nutná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.