IX. Zraz Jawa 500 OHC, Ružomberok 18.8.2018

od autora: | 21. augusta 2018

Už po deviatykrát sa stretli v Ružomberku majitelia štortaktnej Jawy 500 OHC, posledného štvortaktného modelu vlastného vývoja Jawy. Smutné, že mu už ťahá na sedemdesiatku bez adekvátneho nástupcu.
Jawa 500 OHC je model, ktorý bol labuťou piesňou jawáckych štvortaktov. Vyrobilo sa približne 7200 strojov. Po ukončení jeho výroby sa fabrika sústredila výlučne na dvojtakty. V triede malých objemov dokázala držať krok so svetom až do polovice šesťdesiatych rokov, potom nasledovalo viac menej trápenie.

 

Ale späť k ružomberskému zrazu štvortaktných päťstoviek. Tento rok slnečná sobota privítala v Ružomberku 24 strojov, veľká časť bola z Českej republiky. Boli tu do poslednej skrutky zreštaurované stroje, ale aj cennejší pôvodný stav. Motorky sú to krásne, práve v súčasnosti, ktorá praje retro štýlu, priaznivci Jawy volajú po modernej reinkarnácii. Na svoju dobu to boli dostatočne výkonné stroje, v dnešnej prekoňovanej dobe ich parametre však pomaly prekoná aj stodvadsaťpäťkový skúter. Sedemdesiat rokov vývoja sa musí prejaviť. Takýto zraz však dokáže nabudiť atmosféru našich dedov…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.