|reklama|
biliardové stoly

Starostom upravia platy:

2011-04-20 Hodnotenie článku [324] +|- [246] Diskusia k článku(0)


AKTUALIZOVANÉ 21.4.2011: Prezident zákon nepodpísal
Parlament prijal zákon, ktorý zníži základné platy starostom a primátorom o desatinu. Navýšenie platu šéfov radníc bude možné maximálne o sedemdesiat oproti doterajším sto percentám, starostovia sa po novom rozlúčia aj s odmenami. Zvýšené platy písomne budú musieť byť uvedené v zápisnici v presnej výške v eurách.


Aktualizácia 21.4.2011: Gašparovič nepodpísal zníženie platov starostov a primátorov
Nový zákon prikazuje minimálne raz ročne zastupiteľstvu zaoberať sa platom starostov, či primátorov. Doteraz poväčšine bol plat schválený ako koeficient podľa tabuľky, ako sme už popisovali, a často sa už nemenil celé volebné obdobie. Nová bude povinnosť zverejňovať konkrétnu sumu platu, nie len koeficienty a násobky.
Účinnosť zákona je od 1. mája tohto roka a zo zákona samosprávy musia do dvadsiatich dní prispôsobiť platy týmto novým predpisom. Ak to neurobia, primátor alebo starosta dostáva základný plat podľa tejto novely. Preto budú starostovia a primátori pravdepodobne zvolávať mimoriadne zastupiteľstvá, kde sa bude jednať len o ich platoch. Najbližšie štandardné zasadnutie zastupiteľstva v našej obci je naplánované na 09. júna 2011. Končiaci starostovia dostanú už len trojmesačné odstupné namiesto päťmesačného, aj to len ak strávia vo funkcii aspoň pol roka.
Podľa iniciatívy strany SaS bude ďalšou aktivitou snaha znížiť počet poslancov samospráv o 30%.

Zdroj:
Znížením platov starostov ušetríme 15 miliónov eur
Šéfom obcí klesnú platy
Koaliční poslanci sa dohodli na znížení platov starostov
Starosta poberá 1,2 násobok minimálneho platu