|reklama|
biliardové stoly

Lurdská kaplnka:

2016-04-25 Hodnotenie článku [414] +|- [246] Diskusia k článku(0)


Pamiatkári sa správajú ako slon v porceláne a Lurdskú kaplnku v Sliačoch posielajú do dôchodku.

Tento rok uplynie 62 rokov od vytvorenia tzv. "Lurdskej kaplnky" v areáli kostola Sv. Šimona a Júdu v Liptovských Sliačoch. 62 rokov je dôchodkový vek na Slovensku a pamiatkári sa rozhodli, že kaplnku je potrebné odstrániť. Posielajú ju do dôchodku, resp. preč od kostola.
Kostol v L. Sliačoch je živý chrám, v ktorom sa konajú sv. omše a obrady každý deň v roku. Nie je to ani skanzen, ani múzeum, a pamiatkári by sa mali prestať správať ako slon v porceláne a trvať na svojich predstavách. Na kaplnku si netrúfli ani komunisti a 62 rokov nikomu nevadila. Zrazu, po podaní projektu, sa odborníci zhodli, že je tam nevhodná. Po "námestí" je tu ďalšia iniciatíva, ktorá presadzuje svoje stanovisko napriek odporu verejnosti. Dúfajme, že sa kompetentní budú správať rozumne a neriešiť si vlastné ego búraním neškodnej kaplnky.
Otázka je, do akého obdobia je potrebné kostol zasadiť? Čo je ešte historické a ku pamiatke vhodné a čo nie? Nemali by sa zoškrabať aj Hanulove maľby, lebo prekryli pôvodné? Alebo zbúrať chór, ktorý bol pristavený len nedávno?


Kaplnka - 50 - 60 rokyKaplnka - 50 - 60 rokyKaplnka - 50 - 60 rokyKaplnka - 50 - 60 roky