|reklama|
biliardové stoly

Komunálne voľby - čas na zmenu:

2014-09-08 Hodnotenie článku [271] +|- [225] Diskusia k článku(17)


[KOMENTÁR] V predvečer 25. výročia Nežnej revolúcie sa budú konať komunálne voľby (15.11.2014). Po skúsenostiach s politikmi je čas na malú revolúciu aj v našej obci.

Model profesionálneho politika sa v samospráve osvedčil málokde. Profesionálny politik, väčšinou straník, je odtrhnutý od problémov občanov a obce. Je naviazaný na stranícke záujmové skupinky, musí revanšovať strane svoju podporu vo voľbách, nie je nezávislý pri rozhodovaní a viac, či menej je jeho život určovaný straníckou centrálou. Z veľkej politiky rýchlo nachytá veľkopanské maniere, a namiesto služby občanom vo verejnej funkcii, ich zastrašuje, ignoruje alebo im chce vládnuť hrubou silou.
V poskytovaní sľubov a ich (ne)plnení je presnou kópiou "veľkých" politikov. Po rokoch je vyhorený a zostáva vo funkcii len preto, že už nič iné nevie robiť. Že toto našej obci nehrozí?
Po 21. septembri oficiálne uvidíme, kto bude kandidovať na starostu obce. Neoficiálne sa vie minimálne o štyroch vážnych kandidátoch. V prvom rade je potrebné sa volieb zúčastniť, aby bol starosta a zastupiteľstvo skutočne obrazom vôle všetkých občanov. Treba sa rozhodovať tak, aby nový starosta nevisel na šnúrke straníckych gatí. A rovnako je potrebný nový vietor do obecného zastupiteľstva. Niektorí poslanci si roky v pohodlí hovejú a na kľud im stačí len občasné prikyvovanie na všetko, čo povie vedúci straník.
Za starostu treba pre nový reštart obce zvoliť skúseného manažéra z privátneho sektora, prípadne človeka, ktorý má za sebou úspechy v súkromnej sfére podnikania (vybudoval úspešnú firmu, vedie úspešnú spoločnosť, je majiteľom firmy), a pritom nerieši stranícke pletky. Na čelo obce treba človeka, ktorý je finančne nezávislý od platu starostu a tento bude len doplnkom jeho funkcie, nie zmyslom. Kto sa totiž živí len politikou, ľahko skĺzne na politické hry a podľahne tlaku straníckych nominácií, či rozdávaniu zákaziek "správnym" straníckym firmám. Vyvarujme sa tohoto jednania do budúcnosti.
V prílohe je historický volebný letáčik z roku 1998 aj so zoznamom kandidátov a ich sľubmi. Čo z ich sľubov v obci reálne funguje v súčasnosti?


Voľby 1998Voľby 1998